حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

راهنمای انتخاب و خرید جلد دسته چک

جلد دسته چک

بی شک داشتن دسته چک برای هر کسب و کاری امری بدیهی به نظر می رسد. دسته چک نماد یک کاسب با اعتبار و همچنین ابزار مالی مدیری است که به کسب و کار خود اهمیت ویژه ای قائل است . به طور کلی چک و دسته چک اوراق ارزشمندی هستند و نگهداری از آنها وظیفه بسیار مهمی به شمار می رود. در گذشته و قبل از قانون اصلاح قانون چک دسته چکهای ۵۰ برگی و در بعضی موارد ۱۰۰ برگی نشانه اعتبار مدیران و یا صاحبان کسب و کار به شمار می رفتند اما امروزه یکی دیگر از موارد مهم برای اعتبار دسته چک، داشتن جلد دسته چک متناسب با شخصیت افراد است.

نکات مهم در انتخاب جلد دسته چک

متن راهنمای زیر به بررسی تخصصی در مورد انتخاب بهترین مدل کیف دسته چک می پردازد

خط تای کیف کجا باشد

در بازار دو نوع عمده ی جلد دسته چک وجود دارد بعضی از آن ها از طول باز و بسته می شوند و بعضی از آنها خط تارا در ضلع کوچکتر مستطیل دارند. اینکه کدام مدل رایج تر و بهتر است بسته به سلیقه مشتریان دارد ولی معمولاً جلد دسته چک هایی که خط تای آنها در ضلع بزرگ مستطیل است محبوبیت بیشتری دارند زیرا فضای کمتری را هنگام باز شدن اشغال می کنند.

کیف دسته چک با جای خودکار

از نکات دیگر جلد دسته چک داشتن جای خودکار است شاید این نکته بسیار سطحی و کوچک به نظر برسد ولی یک دسته چک، بدون داشتن وسیله‌ای برای نوشتن، ابتر و ناقص است.

جای مدارک و کارت اعتباری داشته باشد

 

جلد دسته چک ارزان

همه ما دوست داریم که از یک وسیله چندین استفاده مختلف کنیم و کیف دسته چک نیز از این قانون نانوشته مستثنا نیست. کیف دسته چک ای مناسب ماست که اولاً جیب های متعدد داشته باشد و ثانیا مکان هایی برای قرار گیری کارت های اعتباری در خود جای داده باشد. همچنین اکثر این کیف های مدارک مکانی برای قرار دادن کارت شناسایی معتبر و یا کارت ویزیت دارند.

زیپ دار یا بدون زیپ بودن مهم است

جلد دست چک

نکته دیگر در رابطه با کیف دسته چک این است که اکثر تولید کنندگان فکر می کنند که قرار گیری زیپ در داخل کیف به کارایی آن کمک می کند درصورتی که چنین چیزی صحت ندارد. وجود یک زیپ در کیف مدارک یا کیف دسته چک علاوه بر اینکه به حجیم شدن این کیف منجر می شود  باعث آسیب به صفحات چرمی داخلی ، مدارک داخل آن یا خود دسته چک می شود. به همین منظور توصیه می‌شود که به هیچ وجه کیف پول ، کیف مدارک یا جلد دسته چکی که دارای زیپ باشند را انتخاب نکنید.

زبانه دار بودن جلد دسته چک

جلد دسته چکشاید نکته‌ای که با خواندن مورد بالا به ذهن خطور کند این است که اگر وسایل و مدارک داخل کیف پول یا کیف دسته چک هنگام جابجایی به زمین بیفتند و یا مفقود شوند تکلیف چیست؟

پاسخ ما به این سوال این است که اصلاً فرض اینکه با داشتن کیف پول، مدارک ما قرار است گم شوند اشتباه است و این راهنما و تمامی  مطالبی که برای راهنمایی خرید بهتر نوشته شدند به منظور خرید بهترین محصول هستند.  برای حل این مشکل کیف های دسته چکی طراحی شدند که به وسیله زبانه باز و بسته شدن آن ها محکم تر و مطمئن تر صورت می پذیرد . داشتن زبانه یا قفل این وسیله را کارآمد تر می سازد.

حال که صحبت از مفقود شدن مدارک و دسته چک به میان آمد بد نیست خیر خبرگزاری تسنیم را در این رابطه با هم مطالعه کنیم:

دسته چک“به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم،شاید نخستین پرسشی که برای ما پیش بیاید این باشد که مگر یک برگه چک دارای ارزش مالی است که قابل سرقت باشد؟ در جواب باید گفت که چک ربوده شده اگر نوشته و امضا شده باشد، در حکم اسکناس است و به میزان مبلغی که در آن نوشته شده دارای ارزش مالی است و در صورتی که آن چک نوشته نشده باشد، علاوه بر قیمت برگه چک، چون با نوشتن و تکمیل کردن آن می‌تواند ارزش مالی پیدا کند، دارای ارزش مالی است.

اما ممکن است این اتفاق برای هر کس پیش بیاید که به عنوان مثال دسته چک یا یک برگه چک خود را گم کند یا به هر طریقی اعم از سرقت یا کلاهبرداری برگه چک را از او بگیرند، در این مواقع ماده ۱۴ قانون صدور چک راه‌حل قانونی را بیان کرده است.

در ذیل این ماده آمده است، صادر کننده چک یا ذی‌نفع یا قائم‌مقام قانونی آنها با تصریح به این‌که چک مفقود یا سرقت یا جعل شده و یا از طریق کلاهبرداری یا خیانت در امانت یا جرایم دیگری تحصیل شده، می‌تواند کتبا دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد.

مرحله اول اعلام مفقود شدن چک به بانک مربوطه (بانک صادر کننده چک مفقود شده) است. مطابق با ماده ۱۴  قانون صدور چک صادر کننده چک یا ذینفع یا قائم مقام قانونی آن‌ها با تصریح به اینکه چک مفقود یا سرقت یا جعل شده و یا از طریق کلاهبرداری یا خیانت در امانت یا جرائم دیگری تحصیل شده، می‌تواند کتباً دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد بانک پس از احراز هویت دستور دهنده از پرداخت وجه آن خودداری خواهد کرد و در صورت ارائه چک بانک گواهی عدم پرداخت را با ذکر علت اعلام شده صادر و تسلیم می‌نماید.

بنابراین، شخص صادرکننده یا ذینفع به بانک مراجعه و دستور کتبی خود را در فرم های مخصوص که از خود بانک اخذ می شود، مکتوب نموده و به بانک تحویل می دهد. بانک پس از احراز هویت، از پرداخت وجه چک خودداری و چک را به مدت یک هفته مسدود می نماید و در صورت ارائه چک به بانک، گواهی عدم پرداخت را با ذکر علت که اعلام مفقودی چک می باشد صادر می شود.

خوب همان طور که مشخص است، همه کسانی که به نوعی نسبت به این چک حقی دارند مثل صادرکننده چک یا کسی که چک در وجه او نوشته شده است یا کسانی که به نوعی چک را ظهرنویسی کرده‌اند (پشت چک را امضا کرده‌اند) می‌توانند تقاضای دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهند. در این خصوص شخصی که تقاضای دستور عدم پرداخت را دارد، باید مشخصات چک مثل شماره چک، تاریخ و مبلغ آن را به بانک اعلام کند و در ذیل تقاضای خود بنویسد.

در این مواقع بانک پس از احراز هویت دستور دهنده، از پرداخت وجه چک به دارنده آن که ممکن است در آینده به بانک بیاید خودداری می‌کند؛ اما در واقع باید گفت، نمی‌شود فقط به این امر اکتفا کرد بلکه شخصی که دستور عدم پرداخت به بانک می‌دهد باید بعد از اعلام به بانک، شکایت خود را به مراجع قضایی تسلیم کند و حداکثر ظرف مدت یک هفته گواهی تقدیم شکایت را به بانک بیاورد، در غیر این صورت پس از پایان یک هفته بانک از محل موجودی حساب به تقاضای هر کس که چک را ارائه دهد وجه آن را پرداخت می‌کند.

در خصوص تقدیم گواهی تسلیم شکایت به بانک باید گفت، در این مواقع معمولا مراجع قضایی ضمن صدور دستور در ذیل شکایت‌نامه آن را مهر و امضا می‌کنند و به مراجع انتظامی می‌فرستند و اکثر اشخاص گمان می‌کنند که اگر همین برگه را به بانک ارائه دهند، کافی است، ولی باید گفت که شاکی نمی‌تواند آن را به عنوان گواهی تقدیم شکایت به بانک ارائه دهد بلکه شاکی باید یک گواهی مستقلی در خصوص مورد از مرجع قضایی که دارای مهر و امضا و تاریخ باشد، دریافت کند و به بانک ارائه دهد. این کار به این دلیل است که بانک تا تعیین تکلیف نهایی وجه چک را به کسی پرداخت نکند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

پیام گرافیک اولین تولید کننده انواع جلد مدارک و کیف دسته چک در ایران شما را به بازدید از فروشگاه خود دعوت می کند.

مدیریت سایت
ارسال دیدگاه
X